Івано-Франківська область, м. Калуш, пр. Л.Українки, 16 б, (Пенсійний фонд)
Телефони для консультацій: (03472) 7-01-88
(068) 144-00-62
(095) 804-90-86
ГАРЯЧА
КОНСУЛЬТАЦІЯ
(03472) 7-01-88
(068) 144-00-62
(095) 804-90-86
E-mail: office@dc.if.ua
Skype: dcifua

НАША
АДРЕСА
м. Калуш
пр. Л.Українки, 16 б
(Пенсійний фонд)

Як нас знайти?

Корисна інформація

Повернутись назад

Цукровий діабет

Правильне харчування є корисним і важливим компонентом в комплексному лікуванні при багатьох захворюваннях так само, як і без них. При цукровому діабеті це самостійний метод»лікування, який відіграє не менш важливу роль, ніж цукрознижуючі препарати - таблетки або інсулін. Тому хворий на цукровий діабет повинен вміло складати свій раціон харчування із наявних в домі продуктів, з користю для життя, щоденно контролюючи рівень глікемії та періодично консультуючись з лікарем-ендокринологом. Кожен продукт здатен забезпечити організм людини необхідною кількістю енергії і будівельних матеріалів. Це забезпечення зумовлюють основні компоненти їжі: вуглеводи, білки, жири. Серед компонентів, необхідних і важливих для життєдіяльності організму, на рівень глюкози в крові впливають тільки вуглеводи та жири.

Хворі діабетом не можуть постійно знаходитись у стаціонарі, тому контроль цукрового діабету лягає саме на їх плечі. Тай хто інший, як не сам хворий, повинен ретельно стежити за своїм здоров’ям, піклуватись про нього. Це не так вже і складно. Головне запам’ятати визначені правила і постійно їх дотримуватись. Основна суть правил харчування при цукровому діабеті - допомогти своєму організму налагодити порушений, через хворобу, обмін речовин. Так дієта стає лікувальним харчуванням довжиною у життя. Кожен хворий з цукровим діабетом визначає для себе кількість енергії (ККал.), яку повинен одержувати щодня з їжею, розподіляє її між основними харчовими речовинами, розділяє кількість отриманої енергії між прийомами їжі, і для зручнішої заміни одних продуктів у раціоні іншими, перераховує продукти у хлібні одиниці (ХО). ХО - це еквівалент заміни продуктів, які містять у собі 12 грам вуглеводів.

Поговоримо про більш конкретні продукти харчування, що корисні і безпечні при цукровому діабеті. Найкраще вживати гречану, вівсяну, перлову крупи. Переважно житній хліб або хліб з додаванням висівок. Дозволяється також сухарі, не здобне печиво в обмеженій кількості. М’ясо і риба є важливим джерелом енергії і повинні постійно бути у раціоні. Рекомендуються не жирні сорти м’яса (курка, кролик, яловичина), переважно відварені, у вигляді котлет, фрикаделей, кнелей. Дозволяються докторські і дієтичні ковбаси. Риба рекомендується нежирна, переважно у відвареному вигляді (хек, тріска, щука, короп, судак). Яйця курячі - дозволяється 1-2 шт. на день (додаються в інші страви, а також у вигляді омлету або зварені у мішечок). Дозволяється також молоко, кисляк, нежирний кефір, сир, сметана (в обмеженій кількості!). Рекомендується переважно овочеві супи на слабких м’ясному, грибному, рибному бульйонах, дозволяються також вегетаріанські борщі. Що стосується жирів, то дозволяється маслинова, соняшникова, кукурудзяна, бавовняна олії, маргарин, 25-30 гр вершкового масла на добу. Не варто використовувати свинячий, яловичий, баранячий жири, а також продукти, що містять холестерин (мозок, печінка, яєчні жовтки).

Щодо напоїв, то дозволяється несолодкий чай, кава з молоком, натуральні фруктово-ягідні соки з кисло-солодких сортів ягід і фруктів без додавання цукру, томатний сік, мінеральні води, настій плодів шипшини, сиропи, соки з цукром, солодкі газовані напої - протипоказані! Після знайомства з основними принципами дієтотерапії, у багатьох читачів виникнуть деякі запитання, наприклад: як вести себе в гостях, чи дозволений прийом алкоголю людям з діабетом?

Не йдіть у гості зголоднілим, краще перед цим злегка перекусити, тоді вам буде легше уникнути переїдання. Дозволяється невелика кількість алкоголю 50-70 мл міцних напоїв (горілка, коньяк, віскі), або 200 мл сухого вина. Прийом алкоголю повинен супроводжуватись прийомом їжі. Десертні вина, лікери, пиво, шампанське, слабоалкогольні газовані напої, які сприяють різкому підвищенню цукру в крові, людям з цукровим діабетом взагалі забороняється вживати. Пам’ятайте, що алкоголь може спровокувати зниження рівня глюкози в крові і розвиток гіпоглікемії. Систематичне вживання алкоголю людям з діабетом забороняється. Ніколи не використовуйте алкоголь, як засіб для зниження глюкози в крові! Симптоми низького цукру можуть сприйматися оточуючими, як сп’яніння, тому вам не буде надана вчасна допомога і може розвинутись важка гіпоглікемія з втратою свідомості.

Галина ГУТ, лікар-ендокринолог

Повернутись назад
Створення та підтримка сайту: